Strona główna / Małopolska / Kraków / Niedługo zacznie działać zakład recyklingu tworzyw sztucznych

Niedługo zacznie działać zakład recyklingu tworzyw sztucznych

W Krakowie powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Pierwszy etap inwestycji, czyli zakład recyklingu tworzyw sztucznych, posiada już wszystkie wymagane pozwolenia, by prowadzić działalność. Aktualnie trwają testy i kalibracja urządzeń technologicznych, które będą mogły niebawem rozpocząć pracę.

Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych jest przedsięwzięciem kilkuzadaniowym, realizowanym etapowo, w ramach którego planowane jest wybudowanie:

  • zakładu recyklingu tworzyw sztucznych,
  • zakładu odzysku odpadów komunalnych,
  • zakładu odzysku odpadów wielkogabarytowych,
  • punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przeznaczonego do zbierania odpadów komunalnych dowożonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w Krakowie
  • hali magazynowej odpadów komunalnych przeznaczonej dla odpadów podawanych przetwarzaniu, odpadów wytwarzanych i produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu,
  • założenie instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków, która wpisuje się w szeroko zakrojony program produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.

Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych zlokalizowane jest na działce o powierzchni prawie 7 ha wewnątrz kombinatu huty ArcelorMittal Poland SA w Krakowie. I etap inwestycji to wybudowanie:

  • zakładu recyklingu tworzyw sztucznych obejmującego instalację przygotowania do recyklingu folii z tworzyw sztucznych (odzyskiwanych w procesach sortowania odpadów komunalnych) poprzez wysortowanie foli PE oraz instalację wytwarzania granulatu polietylenu poprzez rozdrabnianie folii, mycie i granulacje,
  • hali magazynowej odpadów komunalnych, budynków zaplecza socjalnego, administracyjno-biurowego i portierni,
  • niezbędnej infrastruktury towarzyszącej w zakresie drogi dojazdowej od ulicy Igołomskiej wraz z drogami wewnętrznymi na terenie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, placów manewrowych i parkingów, zewnętrzne instalacje sanitarne; wody bytowej, wody do celów przeciwpożarowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, energii elektrycznej, ciepłowniczej,

Całkowity koszt inwestycji wynosi 245 mln złotych. Na realizację I etapu MPO Kraków pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości:

  • 149 550 000 złotych w formie pożyczki,
  • 30 000 000 złotych w formie dotacji.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!