Strona główna / Małopolska / Zakliczyn / Z pamięcią o poległych partyzantach

Z pamięcią o poległych partyzantach

W Woli Stróskiej (gm. Zakliczyn) upamiętniono poległych w ataku hitlerowskiego oddziału SS na szpitalik miejscowego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. W 80. rocznicy tego wydarzenia wziął udział wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział w nabożeństwie oraz apelu poległych na miejscu ich mordu. Delegacje złożyły także kwiaty przed pomnikami i tablicami upamiętniającymi partyzantów i wygłosili okolicznościowe przemówienia. Bractwo historyczne przygotowało rekonstrukcję tego tragicznego wydarzenia.

Dziękuję serdecznie za rekonstrukcję wydarzeń z tamtego czasu bractwu historycznemu “Wataha Rycerska” z Tarnowa. Cieszę się, że podczas uroczystości obecnych było tak wiele dzieci i młodych patriotów, z którymi wspólnie oddaliśmy hołd pomordowanym – mówi wicemarszałek Ryszard Pagacz.

5 października 1944 roku niemieccy żołnierze zaatakowali prowizoryczny szpital partyzancki zorganizowany w dawnej leśniczówce w pobliżu wzniesienia Mogiła przez II batalion 16 pp AK. W walce ze 150-osobowym oddziałem żandarmerii niemieckiej zginęło dziewięciu partyzantów oraz pochodzący z Brzeska lekarz oddziałowy Władysław Mossoczy. Po kilkugodzinnej wymianie ognia, Niemcy ostatecznie wycofali się, tracąc sześciu zabitych i czternastu rannych.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!