Strona główna / Małopolska / Nowy Targ / Wystawa „Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach” w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

Wystawa „Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach” w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

W piątek 25 października o godz. 18:00 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu odbędzie się otwarcie wystawy „Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach” Wystawa jest inauguracją Międzynarodowego Triennale Typografii im. Józefa Mroszczaka w Nowym Targu pod Honorowym Patronatem: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie (STGU).

prof. Józef Mroszczak to jeden z najwybitniejszych polskich grafików i najważniejszych, obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego, twórców polskiego plakatu (wykonał ich ok. 170). Urodził się w 1910 r. w Nowym Targu, zmarł w 1975 r. w Warszawie. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, autor książki promującej polski plakat Polnische Plakatkunst (Polska Szkoła Plakatu) wydanej w 1963 r. Wykładał na uczelniach w Katowicach, Warszawie, Darmstadcie, Dusseldorfie, Ulm, Wiedniu, Berlinie, Parmie, Linzu, Kolonii i Brukseli. W 1956 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był przewodniczącym na Polskę Alliance Graphique International i wiceprezesem International Council of Graphic Design Association.

Wybitny architekt wnętrz wystawowych. Projektował pawilony handlowe m.in. w NRD, Hiszpanii, Francji, Włoszech, a także oprawę graficzną wystaw podczas targów przemysłowych m.in. w Paryżu, Helsinkach, Sztokholmie, Wiedniu, Barcelonie, Turynie, Moskwie oraz wystaw sztuki polskiej w Berlinie, Londynie i Brukseli.

Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie w latach 1930–1934 oraz w Kunstgewerbe Schule i Graphische Lehr- und Versuchsanstalt w Wiedniu w latach 1934–1937. W czasie drugiej wojny światowej uczył rysunku i reklamy w Szkole Handlowej w Nowym Targu. Po wojnie w latach 1947–1952 prowadził pracownię plakatu i litografii w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Katowicach, gdzie rozwijał grafikę projektową oraz tradycyjne techniki grafiki warsztatowej. Jego studenci zdobywali liczne nagrody na konkursach i wystawach, głównie w dziedzinie plakatu. Od 1952 r. po przeprowadzce do Warszawy wykładał w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadził Katedrę Grafiki Użytkowej oraz jedną z pracowni plakatu, obok innego wybitnego pedagoga Henryka Tomaszewskiego. W 1968 r. był inicjatorem i współorganizatorem pierwszego na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Od pierwszej edycji brali w nim udział: Andy Warhol, Alberto Giacometti, Roy Lichtenstein, Marc Chagall, Yusaku Kamekura, Milton Glaser. Spoczął na cmentarzu Powązkowskim.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!