Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów specjalne wnioski podatkowe wraz z PIT-em, dzięki którym emeryci mogą skorzystać z wyższych świadczeń „na rękę” – tzw. trzynastka i czternastka mogą być wypłacone w pełnej wysokości, bez potrącenia zaliczek na podatek dochodowy. Jednak nie dla wszystkich taka opcja będzie korzystna.
Czym jest wniosek EPD-21?
Chodzi o formularz EPD-21, który umożliwia emerytom i rencistom złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli ich roczny dochód z emerytury, renty oraz dodatkowych świadczeń (w tym trzynastki i czternastki) nie przekroczy 30 tys. zł. Składając taki wniosek, emeryt lub rencista może liczyć na wyższą wypłatę świadczeń, ponieważ ZUS nie potrąci zaliczki na podatek dochodowy z dodatkowych rocznych świadczeń.
Dopiero po przekroczeniu 30 tys. zł łącznie ze świadczeniami ZUS zacznie pobierać podatek dochodowy w wysokości 12 proc. – ale bez stosowania kwoty zmniejszenia. W praktyce oznacza to, że przez większą część roku emeryci mogą cieszyć się wyższymi wypłatami, a podatek będzie potrącony dopiero po przekroczeniu określonego progu dochodów.
Kiedy warto złożyć wniosek EPD-21?
Złożenie formularza EPD-21 ma sens przede wszystkim dla osób, które pobierają niskie świadczenia z ZUS i nie mają innych dochodów. W takim przypadku, zaliczki na podatek dochodowy są pobierane jedynie od tzw. trzynastki i czternastki, co powoduje, że te dodatkowe świadczenia są pomniejszane o podatek, a emeryt czy rencista otrzymuje je w niższej kwocie. Po zakończeniu roku powstaje nadpłata podatku, którą można odzyskać z urzędu skarbowego, ale to proces długotrwały – pieniądze wracają dopiero po rozliczeniu rocznym.
Złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek pozwala na to, aby trzynastka i czternastka były wypłacone w pełnej kwocie. Wówczas emeryt otrzyma wyższą wypłatę „na rękę”, bez konieczności oczekiwania na zwrot podatku w późniejszym rozliczeniu. Dodatkowo, w takim przypadku może uniknąć nadpłaty, która może wystąpić, jeśli zaliczki zostałyby potrącone w trakcie roku.
Kiedy EPD-21 może być niekorzystny?
Złożenie formularza EPD-21 nie zawsze będzie opłacalne. Jeśli emeryt lub rencista ma inne źródła dochodu, takie jak wynagrodzenie za pracę lub świadczenie z innej instytucji, łączne dochody mogą przekroczyć 30 tys. zł rocznie. W takim przypadku, po zakończeniu roku może pojawić się niedopłata podatku, którą trzeba będzie uiścić w urzędzie skarbowym. Dodatkowo, raz złożony formularz EPD-21 obowiązuje przez cały rok i kolejne lata, chyba że świadczeniobiorca wycofa wniosek lub złoży inny formularz.
Wniosek EPD-21 o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy może być korzystny dla osób o niskich świadczeniach emerytalnych, które nie mają innych dochodów, ponieważ pozwala na wyższą wypłatę trzynastki i czternastki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przekroczenia 30 tys. zł dochodów, złożenie wniosku może prowadzić do późniejszej niedopłaty podatku, co sprawia, że w niektórych sytuacjach lepiej jest pozostać przy tradycyjnym systemie potrącania zaliczek. ZUS wysłał do swoich klientów formularze i informacje, dzięki którym emeryci mogą podjąć świadomą decyzję, czy warto składać wniosek EPD-21.


















