Strona główna / Małopolska / Kraków / Tragedia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Nie żyje lek. Tomasz Solecki. Miasto pogrążone w żałobie

Tragedia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Nie żyje lek. Tomasz Solecki. Miasto pogrążone w żałobie

We wtorek 29 kwietnia doszło do dramatycznych wydarzeń w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Podczas pracy w poradni ortopedycznej zaatakowany został nożem lekarz, Tomasz Solecki. Pomimo natychmiastowej pomocy i heroicznej walki o jego życie – z udziałem ponad 20 osób personelu medycznego – nie udało się go uratować. Lekarz zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Szpital, środowisko lekarskie i cała społeczność Krakowa pogrążone są w bólu i niedowierzaniu.

Szpital: „Został odebrany światu w sposób brutalny i niesprawiedliwy”

W poruszającym oświadczeniu Szpital Uniwersytecki oddał hołd zamordowanemu lekarzowi:

– Do głębi wstrząśnięci i pogrążeni w bólu przekazujemy wiadomość o tragicznej śmierci naszego kolegi, wspaniałego lekarza ortopedy, wybitnego specjalisty, pełnego niezwykłej życzliwości i dobroci – lek. Tomka Soleckiego.

Został odebrany światu w sposób brutalny i niesprawiedliwy, podczas pełnienia obowiązków służbowych, podczas udzielania pomocy pacjentom.

W środę, 30 kwietnia, o godzinie 11:00 w kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego lekarza.

Prezydent Duda: „Niepojęta tragedia”

Kondolencje płyną z całej Polski – od władz państwowych, instytucji, szpitali i mieszkańców.

Prezydent Andrzej Duda napisał na platformie X:

– Trudno znaleźć słowa, by wyrazić żal z powodu niepojętej tragedii, do jakiej doszło dziś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Moje myśli są przy Najbliższych, Przyjaciołach i Współpracownikach zamordowanego Lekarza.

Dziękuję wszystkim, którzy nieśli i niosą pomoc w związku z tym strasznym wydarzeniem. Łączę się w modlitwie za spokój duszy Zmarłego.

Szpitale w Krakowie w żałobie. „Nie zgadzajmy się na przemoc”

Słowa współczucia wyraziły także inne krakowskie placówki medyczne. Szpital Zakonu Bonifratrów zaprasza na mszę w intencji lekarza – 30 kwietnia o 6:30 w Kościele Bonifratrów.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie wystosował oświadczenie:

– To dramat, który poruszył nas wszystkich… W geście solidarności zapraszamy do upamiętnienia naszego kolegi symboliczną minutą ciszy.

Jednocześnie chcemy, by ten gest był także wyrazem stanowczego sprzeciwu wobec przemocy, która coraz częściej dotyka osoby niosące pomoc – lekarzy, pielęgniarki, ratowników i cały personel medyczny.

Kraków w żałobie

Atak, który miał miejsce w biały dzień, w publicznej placówce zdrowia, wstrząsnął mieszkańcami miasta. „Ten szpital już nigdy nie będzie taki sam” – mówią poruszeni pacjenci i lekarze. W wielu oknach pojawiają się symboliczne znicze i czarne wstążki.

Władze szpitala oraz środowisko lekarskie apelują o zdecydowane działania państwa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w placówkach medycznych. Tomasz Solecki był jednym z tych, którzy na co dzień ratowali ludzkie życie. Zginął, wykonując swój zawód – w miejscu, które powinno być ostoją bezpieczeństwa.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!