We wtorek 29 kwietnia doszło do dramatycznych wydarzeń w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Podczas pracy w poradni ortopedycznej zaatakowany został nożem lekarz, Tomasz Solecki. Pomimo natychmiastowej pomocy i heroicznej walki o jego życie – z udziałem ponad 20 osób personelu medycznego – nie udało się go uratować. Lekarz zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
Szpital, środowisko lekarskie i cała społeczność Krakowa pogrążone są w bólu i niedowierzaniu.
Szpital: „Został odebrany światu w sposób brutalny i niesprawiedliwy”
W poruszającym oświadczeniu Szpital Uniwersytecki oddał hołd zamordowanemu lekarzowi:
– Do głębi wstrząśnięci i pogrążeni w bólu przekazujemy wiadomość o tragicznej śmierci naszego kolegi, wspaniałego lekarza ortopedy, wybitnego specjalisty, pełnego niezwykłej życzliwości i dobroci – lek. Tomka Soleckiego.
Został odebrany światu w sposób brutalny i niesprawiedliwy, podczas pełnienia obowiązków służbowych, podczas udzielania pomocy pacjentom.
W środę, 30 kwietnia, o godzinie 11:00 w kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego lekarza.
Prezydent Duda: „Niepojęta tragedia”
Kondolencje płyną z całej Polski – od władz państwowych, instytucji, szpitali i mieszkańców.
Prezydent Andrzej Duda napisał na platformie X:
– Trudno znaleźć słowa, by wyrazić żal z powodu niepojętej tragedii, do jakiej doszło dziś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Moje myśli są przy Najbliższych, Przyjaciołach i Współpracownikach zamordowanego Lekarza.
Dziękuję wszystkim, którzy nieśli i niosą pomoc w związku z tym strasznym wydarzeniem. Łączę się w modlitwie za spokój duszy Zmarłego.
Szpitale w Krakowie w żałobie. „Nie zgadzajmy się na przemoc”
Słowa współczucia wyraziły także inne krakowskie placówki medyczne. Szpital Zakonu Bonifratrów zaprasza na mszę w intencji lekarza – 30 kwietnia o 6:30 w Kościele Bonifratrów.
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie wystosował oświadczenie:
– To dramat, który poruszył nas wszystkich… W geście solidarności zapraszamy do upamiętnienia naszego kolegi symboliczną minutą ciszy.
Jednocześnie chcemy, by ten gest był także wyrazem stanowczego sprzeciwu wobec przemocy, która coraz częściej dotyka osoby niosące pomoc – lekarzy, pielęgniarki, ratowników i cały personel medyczny.
Kraków w żałobie
Atak, który miał miejsce w biały dzień, w publicznej placówce zdrowia, wstrząsnął mieszkańcami miasta. „Ten szpital już nigdy nie będzie taki sam” – mówią poruszeni pacjenci i lekarze. W wielu oknach pojawiają się symboliczne znicze i czarne wstążki.
Władze szpitala oraz środowisko lekarskie apelują o zdecydowane działania państwa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w placówkach medycznych. Tomasz Solecki był jednym z tych, którzy na co dzień ratowali ludzkie życie. Zginął, wykonując swój zawód – w miejscu, które powinno być ostoją bezpieczeństwa.


















