Strona główna / Małopolska / Wybory Prezydenckie 2025 / Małopolska znów w czołówce frekwencji. Ponad połowa uprawnionych już zagłosowała

Małopolska znów w czołówce frekwencji. Ponad połowa uprawnionych już zagłosowała

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, do godziny 17:00 w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2025 roku w województwie małopolskim do urn udało się 52,89% uprawnionych wyborców. To oznacza, że z 2 603 194 osób uprawnionych do głosowania, głos oddało już 1 376 882 obywateli.

📍 Najaktywniejsze powiaty

Tradycyjnie wysoką frekwencją może pochwalić się powiat nowosądecki, gdzie głosowało 57,32% mieszkańców. Równie wysoką aktywność wykazali:

  • mieszkańcy Krakowa55,41%,
  • Nowego Sącza54,67%,
  • powiatu oświęcimskiego54,20%,
  • wielickiego54,08%,
  • myślenickiego54,11%.

🔻 Powiaty z najniższą frekwencją

Zdecydowanie niższa aktywność wyborcza została odnotowana w:

  • powiecie dąbrowskim46,89%,
  • proszowickim47,39%,
  • nowotarskim47,22%,
  • tatrzańskim48,28%.

Najniższą frekwencję w całym województwie miała gmina Czarny Dunajec – zaledwie 38,56%.

🏙️ Miasto czy wieś?

Z danych PKW wynika, że wyższą frekwencję odnotowano w miastach – 53,60%, podczas gdy na wsiach głosowało 52,24% uprawnionych.

👥 Wielkość gminy a zaangażowanie wyborcze

Największą mobilizację odnotowano w największych jednostkach:

  • w gminach powyżej 500 tys. mieszkańców (czyli w Krakowie) – 55,41%,
  • w gminach o liczbie mieszkańców od 50 tys. do 100 tys. – 53,44%.

Najniższą frekwencję zanotowano w najmniejszych gminach (do 5 tys. mieszkańców) – 48,69%. Najwyższą frekwencję w skali całego regionu osiągnęła gmina Kamionka Wielka w powiecie nowosądeckim – 63,28%.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!