Budowa pierwszego w Zakopanem samorządowego żłobka i przedszkola rozpoczęła się 7 lipca 2025 roku i już teraz widać wyraźne postępy prac. Plac budowy wizytowała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska wraz z posłanką na Sejm Weroniką Smarduch.
Gości oprowadzili Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz, wiceburmistrz Bartłomiej Bryjak, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Jóźkiewicz oraz radny Marek Donatowicz.
Podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych miało miejsce 1 lipca, a już 7 lipca przekazano plac budowy i rozpoczęto prace. Do tej pory wykonano rozbiórkę istniejącego budynku przedszkola, roboty ziemne, fundamenty, kanalizację podposadzkową, płytę na gruncie oraz częściowo ściany parteru. Wykonawca realizuje prace zgodnie z harmonogramem, a stan surowy zamknięty budynku ma być gotowy do końca października 2025 roku.
Inwestycja jest dofinansowana w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch 2022-2029”. Wysokość dofinansowania wynosi 5 660 755,20 zł.
Dzieci będą mogły powrócić do nowego żłobka i przedszkola 1 września 2026 roku. W międzyczasie władze miasta zapewniły im tymczasowe miejsce w przedszkolu działającym przy Szkole Podstawowej nr 5 na Chramcówkach.


















