Strona główna / Małopolska / Samorząd / Blisko 91 mln zł dla Ziemi Oświęcimskiej. Rusza kolejny etap rządowego programu

Blisko 91 mln zł dla Ziemi Oświęcimskiej. Rusza kolejny etap rządowego programu

Rozpoczyna się siódmy etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W latach 2026–2030 na realizację inwestycji wspierających rozwój Ziemi Oświęcimskiej oraz ochronę miejsca pamięci po byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau przeznaczonych zostanie blisko 91 mln zł z budżetu państwa. Umowy dotyczące pierwszych zadań realizowanych w 2026 roku podpisał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, poseł Marek Sowa oraz przedstawiciele samorządów z powiatu oświęcimskiego.

Były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to największe w Europie i na świecie miejsce pamięci masowej zagłady. Od początku trwania Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego z budżetu państwa do miejscowych wspólnot samorządowych trafiło łącznie ponad 210 mln zł. Dzisiaj inicjujemy kolejny, VII etap, w ramach którego przekazane zostaną kolejne środki na łączną sumę blisko 91 mln zł – podkreślił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Prawie 18 mln zł już w 2026 roku

W pierwszym roku nowego etapu programu realizowanych będzie 14 inwestycji. Łączna wartość wsparcia z budżetu państwa wyniesie 17,9 mln zł, natomiast samorządy dołożą ze środków własnych blisko 7,9 mln zł. Całkowita wartość przedsięwzięć zaplanowanych na 2026 rok przekracza 25,8 mln zł.

Inwestycje drogowe i infrastrukturalne

Znaczące środki otrzyma Zarząd Województwa Małopolskiego. Na realizację dwóch inwestycji przeznaczono ponad 3,6 mln zł. Chodzi o przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 933 w Oświęcimiu przy ulicach Legionów i Więźniów Oświęcimia oraz przebudowę skrzyżowania tej samej drogi przy cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, Powiat oświęcimski otrzymał 3,7 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu oraz utrzymanie terenów Skarbu Państwa.

Oświęcim inwestuje w drogi i przestrzeń publiczną

Największe dofinansowanie spośród samorządów otrzymało miasto Oświęcim. Na trzy inwestycje przeznaczono łącznie 6,4 mln zł. Środki zostaną wykorzystane na przebudowę ulic Jaracza i Marii Kownackiej oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Marii Skłodowskiej-Curie, Jana Władysława Zawidzkiego, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego i Ignacego Łukasiewicza.

Wsparcie dla gmin Oświęcim i Chełmek

Gmina Oświęcim otrzymała 2,4 mln zł na realizację pięciu inwestycji. Wśród nich znalazły się przebudowy ulic Do Pomnika w Pławach, Franciszkańskiej i Wolskiej w Harmężach oraz ulicy Niwy w Brzezince. Zaplanowano również renowację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

Ponad 1,6 mln zł trafi do gminy Chełmek. Dzięki tym środkom zmodernizowany zostanie Park Rodzinny wraz z otoczeniem oraz ścieżką edukacyjno-dydaktyczną. Powstanie również Miejskie Centrum Informacji „Pamięć i Przyszłość” w budynku dawnej kantyny.

Pamięć i rozwój lokalnych społeczności

Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela podkreślała, że środki przekazywane w ramach programu mają wymierny wpływ na życie mieszkańców regionu.

To nie są tylko pieniądze i umowy. Dla mieszkańców są to konkretne inwestycje, które widzimy na co dzień. To samorządy tworzą projekty i inwestycje służące zarówno pamięci historycznej, jak i poprawie jakości życia mieszkańców powiatu oświęcimskiego – mówiła.

Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar zaznaczył natomiast, że program ma dwa równie ważne cele – zachowanie pamięci o ofiarach Auschwitz-Birkenau oraz wspieranie rozwoju współczesnych społeczności żyjących na Ziemi Oświęcimskiej.

Potrzeba nieustannie poszukiwać równowagi między zapewnieniem należytej pamięci, która na Ziemi Oświęcimskiej zyskuje wyjątkowy charakter, a dbaniem o możliwie najlepsze warunki do życia i funkcjonowania wszystkich, którzy właśnie tu znaleźli swój dom. Ta synergia jest możliwa i właśnie temu służą zadania realizowane przy wsparciu z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – podkreślił wojewoda.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy funkcjonuje od 1996 roku i pozostaje jednym z najważniejszych programów wspierających rozwój samorządów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

error: Content is protected !!