Rozpoczyna się siódmy etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W latach 2026–2030 na realizację inwestycji wspierających rozwój Ziemi Oświęcimskiej oraz ochronę miejsca pamięci po byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau przeznaczonych zostanie blisko 91 mln zł z budżetu państwa. Umowy dotyczące pierwszych zadań realizowanych w 2026 roku podpisał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, poseł Marek Sowa oraz przedstawiciele samorządów z powiatu oświęcimskiego.
– Były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to największe w Europie i na świecie miejsce pamięci masowej zagłady. Od początku trwania Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego z budżetu państwa do miejscowych wspólnot samorządowych trafiło łącznie ponad 210 mln zł. Dzisiaj inicjujemy kolejny, VII etap, w ramach którego przekazane zostaną kolejne środki na łączną sumę blisko 91 mln zł – podkreślił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Prawie 18 mln zł już w 2026 roku
W pierwszym roku nowego etapu programu realizowanych będzie 14 inwestycji. Łączna wartość wsparcia z budżetu państwa wyniesie 17,9 mln zł, natomiast samorządy dołożą ze środków własnych blisko 7,9 mln zł. Całkowita wartość przedsięwzięć zaplanowanych na 2026 rok przekracza 25,8 mln zł.
Inwestycje drogowe i infrastrukturalne
Znaczące środki otrzyma Zarząd Województwa Małopolskiego. Na realizację dwóch inwestycji przeznaczono ponad 3,6 mln zł. Chodzi o przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 933 w Oświęcimiu przy ulicach Legionów i Więźniów Oświęcimia oraz przebudowę skrzyżowania tej samej drogi przy cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, Powiat oświęcimski otrzymał 3,7 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu oraz utrzymanie terenów Skarbu Państwa.
Oświęcim inwestuje w drogi i przestrzeń publiczną
Największe dofinansowanie spośród samorządów otrzymało miasto Oświęcim. Na trzy inwestycje przeznaczono łącznie 6,4 mln zł. Środki zostaną wykorzystane na przebudowę ulic Jaracza i Marii Kownackiej oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Marii Skłodowskiej-Curie, Jana Władysława Zawidzkiego, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego i Ignacego Łukasiewicza.
Wsparcie dla gmin Oświęcim i Chełmek
Gmina Oświęcim otrzymała 2,4 mln zł na realizację pięciu inwestycji. Wśród nich znalazły się przebudowy ulic Do Pomnika w Pławach, Franciszkańskiej i Wolskiej w Harmężach oraz ulicy Niwy w Brzezince. Zaplanowano również renowację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach wraz z zagospodarowaniem otoczenia.
Ponad 1,6 mln zł trafi do gminy Chełmek. Dzięki tym środkom zmodernizowany zostanie Park Rodzinny wraz z otoczeniem oraz ścieżką edukacyjno-dydaktyczną. Powstanie również Miejskie Centrum Informacji „Pamięć i Przyszłość” w budynku dawnej kantyny.
Pamięć i rozwój lokalnych społeczności
Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela podkreślała, że środki przekazywane w ramach programu mają wymierny wpływ na życie mieszkańców regionu.
– To nie są tylko pieniądze i umowy. Dla mieszkańców są to konkretne inwestycje, które widzimy na co dzień. To samorządy tworzą projekty i inwestycje służące zarówno pamięci historycznej, jak i poprawie jakości życia mieszkańców powiatu oświęcimskiego – mówiła.
Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar zaznaczył natomiast, że program ma dwa równie ważne cele – zachowanie pamięci o ofiarach Auschwitz-Birkenau oraz wspieranie rozwoju współczesnych społeczności żyjących na Ziemi Oświęcimskiej.
– Potrzeba nieustannie poszukiwać równowagi między zapewnieniem należytej pamięci, która na Ziemi Oświęcimskiej zyskuje wyjątkowy charakter, a dbaniem o możliwie najlepsze warunki do życia i funkcjonowania wszystkich, którzy właśnie tu znaleźli swój dom. Ta synergia jest możliwa i właśnie temu służą zadania realizowane przy wsparciu z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – podkreślił wojewoda.
Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy funkcjonuje od 1996 roku i pozostaje jednym z najważniejszych programów wspierających rozwój samorządów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.


















